Piszę, bo lubię! Piszę, bo lubię! Piszę, bo lubię! Piszę, bo lubię!
sobota Styczeń 20th 2018

JACKSON i JA

Nazywam się Aneta Ostaszewska i jestem socjolożką kultury. Interesuję się antropologią współczesności, a szczególnie zjawiskiem mityzacji i mitologizacji kultury popularnej. Przez kilka lat pracowałam jako dziennikarka muzyczna. W 2009 roku nakładem WAiP ukazała się moja książka Michael Jackson jako bohater mityczny. Perspektywa antropologiczna.

Moja prywatna opowieść o Michaelu Jacksonie…

Mam taką, i właściwie ona trwa cały czas. W jakimś sensie każdy z nas ma taką opowieść. Jednak na pytanie, czy kiedykolwiek miałam plan, żeby napisać książkę właśnie o Jacksonie, odpowiadam uczciwie: nie. Nigdy nie należałam do żadnego fan klubu króla popu. Stałam trochę z boku.


Moje życie, prawdopodobnie jak życie wielu innych trzydziestolatków w naszym kraju (i nie tylko w Polsce), toczyło się przy akompaniamencie muzyki Jacksona. “On” zawsze był obecny. Pamiętam, jak wciągnął mnie Moonwalker. Byłam nastolatką. Jackson, a właściwie bohater tego filmu, wywołał we mnie wtedy pewien rodzaj wzruszenia, może nawet czułości, empatii, taki elementarny odruch humanistyczny. Kilka dni po obejrzeniu filmu, kupiłam kasetę pt. “Bad”. Szybko zebrałam całą dyskografię Jacksona. Poznałam jego wszystkie oficjalnie wydane piosenki. Potem kupiłam autobiografię Moonwalk. Do dzisiaj pamiętam zdanie: “Jestem najbardziej samotnym człowiekiem na świecie.” To był ważny moment – uwierzyłam w jego człowieczeństwo.

Socjologiczno-antropologiczna opowieść o Michaelu Jacksonie…

Jaki autorka ma stosunek do bohatera swojej książki? Odpowiedź zależy od tego, czy mówimy o fenomenie czy o człowieku, bo o Michaelu Jacksonie można mówić z tych dwu poziomów na pewno. Wydaje mi się, że coś się takiego stało z Jacksonem, prawdopodobnie za sprawą mediów, co sprawiło, że Michael Jackson przestał być traktowany jako człowiek (jeden z nas), a stał się przede wszystkim postacią. I to tym, jest moja książka. O publiczności mediów i jej idolu, o współczesnej kulturze, którą za Christopherem Laschem określiłam mianem kultury narcyzmu.

Michael Jackson jako bohater mityczny to jest opowieść o wyobrażeniach użytkowników internetu na temat idola. Interesowało mnie, co ludzie myślą o Jacksonie, dlaczego wzbudza on tak skrajne i emocjonalne sądy. Książka ukazała się dwa lata po jej napisaniu; dotyczy okresu 2003-2006, kiedy odbywał się proces Jacksona o molestowanie seksualne nieletniego. Z przyczyn niezależnych ode mnie jej wydanie opóźniło się.

————-
Założyłam blog, by swoimi przemyśleniami na temat współczesnej kultury dzielić się z innymi. Liczę na wymianę myśli. Czekam na konstruktywne uwagi i… życzę przyjemnej lektury!
 

Komentuj