Piszę, bo lubię! Piszę, bo lubię! Piszę, bo lubię! Piszę, bo lubię!
poniedziałek Styczeń 22nd 2018

FEMINOTEKA – Idę z Wami!

Dzisiaj chciałabym polecić strony FEMINOTEKI

Najpierw lekcja historii, a właściwie, wprowadzenie do GYNEalogii, bo rzecz dotyczy muzeum kobiet.

W 2008 r. w ramach projektu Feminoteki powstało Wirtualne Muzeum Historii Kobiet. Jedna z pierwszych muzealnych inicjatyw w Polsce, której celem było/jest zachowanie pamięci o Polkach. Na stronie – oprócz aktualności o wystawach poświęconych kobietom (wywiady, zdjęcia, film) – można poczytać o historii ruchu feministycznego w Polsce, prasie feministycznej oraz sufrażystkach, emancypantkach i feministkach. Piękna lekcja HERstorii!

Takich miejsc – muzeów kobiet – jest coraz więcej na świecie. Jak przeczytałam w artykule na stronie feminoteka.pl, istnieje m.in. Międzynarodowe Muzeum Kobiet (NWHM) oraz Narodowe Muzeum Historii Kobiet (IMOW).

I właśnie na stronie NWHM – wśród aktualnych wystaw – jest ekspozycja pt. Young and Brave: Girls Changing History. Zaciekawiła mnie bardzo, bo przecież nieczęsto porusza się temat – i to w takim kontekście! – dziewcząt, młodych, odważnych kobiet.

O dziewczętach, ich głosie i poszukiwaniu własnej przestrzeni można przeczytać w recenzji niedawno wydanej w Polsce książki Carol Gilligan Chodźcie z nami! Psychologia i opór. Mnie tekst Agnieszki Sosińskiej – w którym przytacza tezę Carol Gilligan, że w okresie dojrzewania dziewczęta uczą się maskować swój prawdziwy wewnętrzny głos - zachęcił, by jeszcze dzisiaj sięgnąć po tę książkę. A zatem, à bientôt! Idę z(a) Gilligan!

Komentuj