Piszę, bo lubię! Piszę, bo lubię! Piszę, bo lubię! Piszę, bo lubię!
sobota Styczeń 20th 2018

BELL HOOKS: OD MARGINESU DO CENTRUM

Przyznaję: latem bardziej niż w ciągu w roku (akademickiego) chciałabym „spowolnić” czas. Wydłużyć minuty, wydłużyć godziny, dni… I choć mam takie proste marzenie: niech wakacje trwają i trwają, i trwają, to jednak dzisiaj zamarzyłam o czymś zupełnie innym, mianowicie, chciałabym przyspieszyć czas. Tak! Chciałabym, aby jutro był już 9 sierpnia. Dlaczego?

2 sierpnia br. ukazuje się nakładem Krytyki Politycznej Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum bell hooks. Jest to pierwsza przetłumaczona na język polski książka hooks! A zatem: event ach, event!

Feminist Theory: From Margin to Center to druga w dorobku książka bell hooks. Ukazała się w 1984 r.

To w tej książce hooks odważnie stawia pytanie o równość. Pyta nie tylko o równość kobiet i mężczyzn. Pyta o równość kobiet wśród kobiet. Kto komu jest równy? Kto nigdy nie będzie równy? I właściwie o których kobietach mowa w feministycznym dyskursie równości?

Bell hooks w swojej książce zwraca uwagę na zróżnicowanie doświadczeń kobiet. Tak jak nie ma uniwersalnej kategorii „kobieta”, z którą mogłyby identyfikować się wszystkie kobiety, tak też nie ma tych samych doświadczeń kobiecych. Różne kobiety to po prostu różne doświadczenia. Dlatego też właściwe rozpoznanie tych różnic, rozpoznanie odmiennych kontekstów społecznych, jest sprawą fundamentalną dla feminizmu i dyskursu o równości kobiet.

Komentuj