Piszę, bo lubię! Piszę, bo lubię! Piszę, bo lubię! Piszę, bo lubię!
poniedziałek Styczeń 22nd 2018

DZIEWCZYNKA Z KSIĄŻKĄ

Zamiast nietrafiającej zupełnie do mnie, do tego buchającej seksizmem w tle, akcji pt. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!, o wiele bardziej przemawia do mnie inna społeczna kampania, w której pojawia się książka i dziewczyna. Chodzi o akcję DZIEWCZYNKA Z KSIĄŻKĄ.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na kwestie równouprawnienia dziewcząt w dostępie do edukacji. Akcja jest częścią międzynarodowego ruchu GIRLWITHABOOK, założonego dla poparcia działań pakistańskiej aktywistki Malali Yousafzai.

Malali pod koniec 2008 r. zaczęła prowadzić blog o o swoich doświadczeniach jako uczennica jednej z pakistańskich szkół w dolinie Swat, znajdującej się pod kontrolą Talibów. Pisała m.in. o zakazie kształcenia dla dziewcząt oraz o zamykaniu szkół przez Talibów.

Jej zapiski przez prawie rok były tłumaczone na angielski i publikowane na stronach BBC. Kiedy – w październiku 2009 r. – Talibowie zidentyfikowali dziewczynę i postrzelili ją w głowę, Malala stała się symbolem walki o dostęp dziewcząt do edukacji. ONZ ogłosiła 10 listopada jej imieniem – Malala Day.

Gestem solidarności z Malalą oraz z dziewczętami w Pakistanie, które mają utrudniony dostęp do kształcenia, jest akcja DZIEWCZYNKA Z KSIĄŻKĄ. Jej polska edycja planuje w ramach poparcia dla Malali wydanie albumu ze zdjęciami, na których kobiety występują wraz  z książkami oraz przyklejoną do książki karteczkę z napisem “I stand with Malala”. Pieniądze ze sprzedaży albumu mają zostać przekazane na rzecz wsparcia tworzenia szkół dla dziewcząt w Pakistanie.

12 lipca Malala skończyła 16 lat.

Tu przeczytasz o stanie edukacji dziewcząt i kobiet na świecie.

Komentuj